O nás

V dnešní době Badminton Club Kadno registruje dvě smíšená družstva hrající od nejvyšší po nejnižší ligy domácí soutěže. Věnuje se sportovní přípravě mládeže od 7mi let i zájmovému kroužku od 4 let. Pořádá oficiální turnaje ČBaS i turnaje kategorií U11 a nižší.

Nezapomínáme ani na neregistrované hráče, kteří mají možnost pronajmout si badmintonový kurt, po dohodě i osobního trenéra.

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Zakladatelé BaC Kladno, foto z Kroniky č. 1

Historie klubu

Základní kameny historie našeho klubu jsem si s dovolením půjčil z našich kronik, tak abych byl schopen dát hold lidem, kteří se opravdu zasloužili o vznik něčeho tak křehkého a zároveň dlouhotrvajícího jako je badmintonový klub na Kladně…

Citace z kroniky č. 1

Počátky prvního oddílu badmintonu na Kladensku sahají až do roku 1961, kdy začala parta chlapců s rekreačním badmintonem na pískovém přírodním hřišti ve čtvrti Výhybka – Kladno II., Kociánova ulice u přejezdu.

Síť byla po domácku upletená a čáry vyryty do písku. Rakety v té době dostupné byly velmi nevyhovující svou vahou a míčky, které byly používány, měly těžkou gumovou hlavičku. Přesto se pořádaly velké uliční turnaje. Jejich vítězové nejsou sice jmenovitě známi, ale zapsali se tím, že pomohli rozvoji badmintonu na Kladensku, protože to byli právě oni, kteří později založili a utvořili jádro prvního družstva.

V letech 1965 – 1967 odešlo několik chlapců na vojnu, ale již koncem roku 1967 a v roce 1968 začal zbytek a později všichni, vyhledávat volné taneční sály a tělocvičny na vlastní náklady, a tím byl položen základy hry v tělocvičně, s lepšími raketami, s míčky Schwalbe a také přesné hře podle pravidel.

První přátelské zápasy byly uskutečněny v roce 1968 a v roce 1969 s TJ Spartak Sezimovo Ústí. V tomto oddíle hrál v letech své vojenské základní služby Josef Mikovec a získal několik titulů „přeborník okresu Tábor“. Povzbuzeni dobrými výsledky z těchto přátelských zápasů a možnosti dobrého tréninku v tělocvičně internátu „Průmstav“, bylo rozhodnuto vytvořit mužstvo. Po krátkém uvažování byl požádán výbor TJ Lokomotivy Kladno, aby mužstvo bylo přijato do této TJ jako její další oddíl – badminton. Této žádosti bylo laskavě vyhověno ihned, s velkým pochopením a to roku 1969. Následovalo jednání na sekci badmintonu v Praze a ta zařadila oddíl Lokomotiva Kladno – badminton do pražského svazu s tím, že zahájí mistrovskou soutěž 1969 – 1970 v nejnižší pražské soutěži – oblastní přebor II. Třídy a souběžně s touto soutěží se hráči zúčastní „Klasifikačního turnaje 1969 – 1970“, ve dvouhře, čtyřhře a smíšené čtyřhře.

Prvním výborem oddílu byli:

Předseda: Josef Holeček

Jednatel: Pavel Homolka

Propagační prac. a kronikář: Josef Mikovec

Hospodář: Jaroslav Holeček sen.

Pokladník: Zdeněk Zítek

 

Prvními členy oddílu byli:

Muži: Josef Holeček Ženy: Jindra Kolaříková

Pavel Homolka Irena Zítková

Josef Mikovec

Jaroslav Holeček sen. Dorost: Zdeněk Homolka

Zdeněk Zítek Helena Holečková

BaC Kladno v období 1987 až 1995.

V roce 1987 jsem vystřídal Josefa Mikovce ve funkci předsedy oddílu badmintonu tehdy ještě Lokomotiva Kladno. Současně se mnou nastoupil do funkce hospodáře Láďa Hončík a spolu jsme vytvořili tandem, který nastartoval novou éru badmintonu v Kladně.

Především k tomu patřilo velké množství pořadatelství turnajů a už ne pouze oblastních a krajských, ale hlavně v mládežnických kategoriích otevřené turnaje jednotlivců i družstev a mistrovství republiky. Postupem času a přechodem mládeže do dospělých došlo i na pořádání mistrovství republiky dospělých a vše vrcholilo pořadatelstvím Mezinárodního mistrovství Československa a dvou ročníků Mistrovství Evropy družstev dorostu – Finlandia cup.

Tomu všemu předcházela velká práce s mládeží, kdy v tomto období byl hlavním trenérem Jiří Modlinger, pomocnými Boris Novák a Miloš Novák.

Sportovní úspěchy:

Navrácení družstva dospělých do druhé nejvyšší soutěže, bronzová medaile z MČR debl Králík, Novák a Hončíková M., Polášková (Bohumín)

V mládežnických kategorií zisk několika mistrovských titulů ČR – Fridrich, Stárková, Veverová a medailových umístění – Novotný, Hončíková M., Nováková K., Hončíková H., Modlinger R., družstvo dorostu a družstvo starších žáků.

V neposlední řadě zařazení hráčů – Hončíková M., Stárková a Fridrich do různých reprezentačních výběrů ČR

I na poli funkcionářském jsme byli vidět:

Jiří Modlinger:

trenér juniorské reprezentace

pořadatel letních reprezentačních soustředění

tajemník ČSBS

tajemník ČBaS

předseda komise mládeže ČBaS

předseda sportovně-technické komise ČBaS

 

V tandemu s L.Hončíkem jsme se podíleli na rozdělení Lokomotivy Kladno na fotbalový klub a ostatní sporty. Vznikl samostatný BaC Kladno který se ekonomicky stabilizoval, byli jsme schopni slušně pokrýt potřeby klubu a oproti ostatním sportům (zápas, stolní tenis, vysokohorská turistika) i zvládnou financování tělocvičny.

Postupem času ostatní sporty odpadly a BaC Kladno se stalo jedinným vlastníkem tělocvičny s přilehlým pozemkem.

 

Jiří Modlinger 10.5.2012

Vyhledávání

© BaC Kladno 2012

Vytvořeno editory BaC Kladno